OGRÓD
ODPORNY NA SUSZĘ
Zmiany klimatu sprawiają, że nasze ogrody oraz podejście do uprawy roślin musi się zmienić. Brak opadów, wysokie temperatury, okresy suszy stają się naszą nową normą. Coraz mniej mamy czasu, aby cieszyć się naszym ogrodem walcząc o każdą kroplę wody i obserwując jak kolejne rośliny marnieją lub co gorsza rezygnując z wszelkich roślin na rzecz połaci trawnika i rzędu tuj.
Jak więc dostosować swój ogród, żeby uodpornił się na takie warunki?
Odpowiedzą jest świadomy dobór roślin oraz dbałość o glebę.
Jeżówka /Echinacea/
WYBÓR GATUNKÓW ROŚLIN, KTÓRE WYTRZYMAJĄ OKRESOWY BRAK WODY
Przyjrzyj się jakie rośliny stosowane są w zieleni miejskiej.
To tam wykorzystywane są najodporniejsze gatunki roślin, które muszę wytrzymać nie tylko brak wody, ale także zanieczyszczenia, bardzo
wysokie temperatury i brak regularnej pielęgnacji. To wszystko sprawia, że poradzą sobie także w Twoim ogrodzie także jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem.Wybierz gatunki roślin stosowanych w Ogrodach preriowych.
Jest to typ ogrodu, w którym wykorzystuje się niewymagające byliny doskonale radzące sobie z upalnym latem. W okresie największej
suszy będą wymagały dostarczenia wody, ale tylko w kryzysowym momencie. Nie wymagają regularnego podlewania. Tego typu ogród
trzeba dobrze zaplanować, ale kiedy już posadzimy rośliny wymaga minimum pracy i minimum zasobów wodnych. Rośliny, które znajdą
swoje miejsce na prerii to np.:Jeżówki Echinacea
Sadźce Eupatorium
Rozchodniki okazałe Sedum spectabile
Bodziszki Geranium
Krwawniki Achillea
Kocimiętka Nepeta
Szałwie Salvia
Trzczcinniki Calamagrostis
Śmiałki darniowe Deschampsia
Rozplenice Pennisetum.
- Zwróć uwagę na gatunki roślin gromadzących wodę w liściach, bulwach, korzeniach czyli tzw. sukulent np.
rozchodniki Sedum,
rojniki Sempervirens,
wilczomlecze Euphorbia.
Nie rozpieszczaj swoich roślin.
Zbyt intensywne nawadnianie i nawożenie zaraz po posadzeniu sprawia, że rośliby się wydelikacają i zdecydowanie gorzej znoszą trudne warunki. Kwestia przyzwyczajenia ! Nowe rośliny zawsze potrzebują nieco więcej uwagi, ale pomiędzy podlewaniem daj podłożu wyschnąć, tak żeby poczuły potrzebę samodzielnego poszukiwania wody. Wtedy ich bryły korzeniowe zaczną wnikać w głąb ziemi gdzie znajduje się zdecydowanie więcej wilgoci. Im głębiej wrosną korzeniowe tym lepiej rośliny będą sobie radziły z suszą. Po 2-3 latach ilość podlewania trzeba ograniczyć tylko do momentów największych upałów.
Zwróć uwagę na roślinne ‘pluszaki’.
Spotykając roślinę pokryta miękkim, srebrzystym kutnerem lub woskowym nalotem możesz mieć pewność, że jest odporna na susze. Jasny kolor odbija światło, a kutner chroni liście przed szybkim wysychaniem. Osobiście uwielbiam głaskać mięciutkie liście czyśćca wełnistego Stachys byzantina.
Przegorzan /Echinops/ to typowa roślina radząca sobie z najbardziej piaszczystym podłożem. Do ogrodu naturalnego, preriowego. Pięknie zasusza się do bukietów.
2. OGRANICZENIE POWIERZCHNI TRAWNIKA
Jeżeli masz trawnik to doskonale wiesz ile hektolitrów wody trzeba w niego wlać, żeby był intensywnie zielony i nie zamieniał się w brązowy step każdego lata.
Czy potrzebujesz tak dużej powierzchni trawnika? Korzystasz z niej?
Zamień część trawnika na preriową rabatę lub skalniak. A może wysiejesz sobie łąkę? Obsadź odpornymi na suszę roślinami, które dadzą Ci o wiele więcej wizualnych przyjemności, zapachu, wprowadzą bioróżnorodność do ogrodu, a oszczędzą Ci wiele pracy przy podlewaniu, koszeniu, dosiewaniu, naprawianiu wrażliwego na trudne warunki trawnika. Możesz też po prostu zostawić część trawnika samemu sobie – pozwól zakwitnąć trawom, koniczynom, babkom lancetowatym i mleczom. Będzie pięknie i będzie eko !
3.GRUPOWANIE
bujne nasadzenia o zróżnicowanej wysokości sprawiają, że powstaje mikroklimat, który sprzyja utrzymywaniu wilgoci w glebie. Odpowiednio dobrane drzewa, krzewy, byliny sprawią, że ogród będzie lepiej sobie radził z każdą trudnością. Począwszy od upałów i suszy, aż po walkę z szkodnikami i chorobami.
Różnorodny ogród to zdrowy ogród.
Liliowiec /Hemerocallis/
4. NIEZBĘDNE ŚCIÓŁKOWANIE!
Gleba nie może być ‘naga’ – powoduje to erozję, szybkie wysychanie, utratę składników pokarmowych. Dotyczy to sadzenia roślin w odpowiedniej rozstawie (tak, żeby zakryły całą powierzchnię ziemi) i ściółkowania rabat grubą warstwą kompostu. Kompost to skarb dla naszego ogrodu. Możemy go wytwarzać samodzielnie lub kupować gotowy za niewielkie pieniądze z pobliskiego zakładu utylizacji odpadów komunalnych. Kompost utrzymuje wilgoć w ziemi, poprawia jej strukturę i użyźnia. Kompost sprawia, że woda wsiąka do ogrodów, a nie spływa powierzchniowo do kanalizacji.
Także ściółkowanie korą, słomą, skoszoną trawą sprawi, że więcej wilgoci pozostanie w ziemi, ale regularne ściółkowanie właśnie kompostem da o wiele więcej korzyści.
●
5. USUŃ MATE ŚCIÓŁKUJĄCĄ
Dajemy matę, żeby nie plewić i jest to popularny zabieg w polskich ogrodach. Niestety przynosi roślinom więcej szkody niż pożytku. Czarna mata szybko się nagrzewa, ogranicza przepuszczanie wody w głąb ziemi i sprawia, że system korzeniowy roślin nie rozrasta się prawidłowo (korzenie bardzo często rosną przy samej powierzchni ziemi ze względu na to, że pod ciemną matą nie działa naturalne zjawisko jakim jest ujemny fototropizm – korzenie naturalnie kierują się w stronę gdzie jest ciemniej, a przez matę osłaniającą światło nie mają takiej potrzeby).
Przez otwory w macie, które zostawiamy rośliny dużo wolniej się rozrastają i są słabsze. Brak maty sprawia, że rośliny są zdrowsze i w lepszej kondycji dzięki czemu dużo lepiej radzą sobie z suszą.
●
6. NIE REZYGNUJ Z ULUBIONYCH ROŚLIN
Ale zminimalizuj te których zapotrzebowanie na wodę jest duże na rzecz roślin odpornych na susze. Oszczędzi Ci to czasu i pieniędzy, bo dodatkowej pielęgnacji wymagać będą tylko nieliczne rośliny, które dają Ci największą radość.